Kosy i podkaszarki – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kosy i podkaszarki – Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jeśli mamy duży ogród, o który dbamy, i wiele roślin, zwykła kosiarka do trawy może nam nie wystarczyć. Nie dosięgniemy nią wszędzie, może się nie zmieścić. Warto jest więc zainwestować w kosę bądź podkaszarkę, czyli urządzenie znacznie mniejsze, które pozwoli na większą precyzję w działaniu. Kosy i podkaszarki – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kosa a podkaszarka – różnice


Kosa mechaniczna (inaczej wykaszarka) to urządzenie przeznaczone do koszenia trawników. Brzmi podobnie do kosiarki, ale nieco się od niej różni, bo umożliwi pracę na terenie bardzo nierównym, gdzie kosiarka może już sobie nie poradzić. Podkaszarka to urządzenie, które do kosy mechanicznej wygląda bardzo podobnie, ale ma inne zastosowanie i parametry. Podkaszarką dokonuje się już poprawek, po zakończonym koszeniu. Dotrze w miejsca, w które kosa mechaniczna ani kosiarka nie są w stanie dotrzeć np. małe przestrzenie z trawą między grządkami czy w okolicach altany. Podkaszarka nie poradzi sobie natomiast z dużą powierzchnią, więc nie może być jedynym urządzeniem służącym do koszenia w naszym gospodarstwie.

Wybierając kosę mechaniczną bądź podkaszarkę należy kierować się, przede wszystkim, potrzebami swojego ogrodu. Należy zadać sobie pytanie, czy mamy problem z niesamowicie pofałdowaną powierzchnią? Czy potrzebujemy urządzenia do poprawek, mniejszych przestrzeni? Jakie urządzenia już mamy i możemy wspomóc ich pracę? To kluczowe kwestie, którymi trzeba się kierować.

Podkaszarki i kosy spalinowe a kosy i podkaszarki elektryczne

Coraz więcej mówi się na świecie o ekologii, o dbaniu o środowisko naturalne. Jeśli jest to kwestia, która ma dla nas duże znaczenie, postawmy na urządzenia elektryczne. Emisja spalin jest dużym problemem, więc jeśli możemy, ograniczmy ją. Pamiętajmy, że spaliny to nie tylko samochody, a również kosiarka, podkaszarka czy mechaniczna kosa. Możemy uniknąć wdychania spalin, wybierając urządzenia elektryczne. O ile z samochodem nie jest tak prosto, o tyle kosę czy podkaszarkę elektryczną wybrać możemy stosunkowo łatwo.

Urządzenie musi też być wygodne – zarówno w używaniu, jak i w przechowywaniu. Kupując coś wyobraźmy sobie, gdzie będziemy to trzymać, czy mamy na to miejsce, czy nie będzie to dla nas za duży problem. Przy wyborze podkaszarki popatrzmy, jaką ma ona możliwą szerokość koszenia i zadajmy sobie pytanie, czy to optymalna szerokość dla naszego terenu. Niech moc nie będzie za mała (dobra jest taka w okolicach 500 W). Kiedy kupujemy kosę mechaniczną, moc powinna być wyższa, bo nawet do 1000 W. Zobaczmy wszystkie parametry np. silnik umożliwiający redukcję spalin w przypadku kosy spalinowej bądź wielkość zbiornika na paliwo. Porównajmy ze sobą wiele opcji!

Leave a Reply

Your email address will not be published.