Jak często należny wymieniać akumulator?

Jak często należny wymieniać akumulator?

Wiele jest takich kierowców, którzy zupełnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielkie znaczenie w ich aucie ma akumulator. Mało tego, są i tacy kierowcy, którzy nie wiedzą nawet, do czego konkretnie on służy, a tym bardziej, kiedy powinno się go wymieniać. Żeby nie rozpocząć nieprzyjemnie dnia z powodu niesprawnego samochodu, warto posiadać kilka informacji na temat tego elementu samochodu.

Do czego służy akumulator samochodowy?

Żeby jednak wiedzieć, kiedy powinno się wymieniać akumulator w samochodzie, najpierw trzeba wiedzieć, do czego on konkretnie służy. Wiedza ta pomoże zrozumieć, jakie jest jego znaczenie w aucie.
Samochód, choć jest maszyną działającą na ropę, to jednak oprócz niej potrzebuje również energii elektrycznej. Służy ona do wprawienia w ruch rozrusznika, który uruchamia silnik. To jednak nie wszystko, ponieważ już po uruchomieniu silnika, akumulator cały czas dostarcza potrzebną dawkę energii potrzebną do funkcjonowania całego systemu elektrycznego samochodu. Nie tylko komputera pokładowego, lecz również licznych czujników w aucie, a także klimatyzacji, radia, czy też nawet alarmu.

Jakie są niepokojące objawy jego zużycia?

Akumulator, jak każdy inny elementem samochodu, wymaga jednak okresowej wymiany, ponieważ z czasem się zużywa. Tak samo, jak i w przypadku innych elementów, w chwili, gdy traci swoje właściwości, daje wyraźne sygnały o zbliżającym się końcu jego działania. Jakie to zatem objawy?
Zdecydowanie najważniejszym objawem zbliżających się kłopotów z rozruchem samochodu jest problem z jego porannym zapaleniem. Już samo dłuższe kręcenie rozrusznikiem, zanim silnik zaskoczy, powinno dać do myślenia w kwestii wymiany akumulatora. Szczególnie gdy problem pojawi się w lecie, czyli w warunkach idealnych dla akumulatora.
Innym wartym uwagi czynnikiem jest, zbyt małe napięcie akumulatora, które można sprawdzić samodzielnie, mierząc je prostym miernikiem. Napięcie całkowicie sprawnego akumulatora powinno wynosić około 12,5 V w spoczynku i nie mniej niż 10 V pod obciążeniem.

Kiedy powinno się wymienić akumulator?

Kiedy zatem konieczna będzie wymiana akumulatora? Co jaki czas powinno się to realizować? Zwykle każdy producent akumulatorów samochodowych zaleca, aby wymieniać je co około 5-6 lat. Przez ten czas gwarantuje on, że właściwości akumulatora będą zachowane na odpowiednim poziomie. Po tym czasie zaczną się one pogarszać.
Często jednak zdarza się taka sytuacja, gdy akumulator nadaje się do wymiany wcześniej, czego objawem jest np. problem z zapaleniem. W takiej sytuacji również lepszym wyjściem będzie jego wymian, bez oglądania się na wiek akumulatora.

Leave a Reply

Your email address will not be published.