Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do łazienki?

Jeśli chcesz odnowić, albo po prostu wymienić na nowe oświetlenie w swojej łazience lub właśnie kupiłeś dom i chcesz urządzić łazienkę po swojemu warto zastanowić się nad tym, na co zwrócić największą uwagę. Poniżej dajemy ci kilka wskazówek dotyczących oświetlenia w łazience. Jak prawidłowo ją oświetlić?

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania oświetlenia do łazienki?

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą rzeczą do zrobienia jest zakup odpowiednich, specjalnie zaprojektowanych lamp łazienkowych. Muszą one być zgodne z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i hydroizolacji, dzięki czemu nie ma żadnego ryzyka zwarcia w łazience, w której przecież może się zdarzyć, że lampa zostanie ochlapana wodą. Należy więc zwrócić uwagę na oznaczenia na produktach, które informują o stopniu ochrony przed przypadkowym zwarciem. W łazience można wykorzystać różnorodne rodzaje świateł. Mogą to być na przykład lampy sufitowe emitujące jednorodne, rozproszone światło, które delikatnie oświetlą całą łazienkę. Wiele osób preferuje jednak oświetlenie punktowe, które bardzo dobrze oświetli konkretne, najważniejsze dla nas miejsca. Najlepsze efekty uzyskuje się łącząc oba te typy oświetlenia.

Do oświetlenia ogólnego należy używać światła podobnego do światła naturalnego, które lepiej oddaje kolory. Warto jest unikać świateł, które wytwarzają cienie i odbicia w obszarze lustra. Dla dobrego odwzorowania kolorów zaleca się stosowanie żarówek ze światłem neutralnym lub zimnym. Taśma LED zapewnia niezbędne światło, nie emitując ciepła i oszczędzając na zużyciu energii elektrycznej, co również warto wziąć pod uwagę podczas zakupów. Jeśli w łazience masz okno i wpada do niego naturalne światło, warto wykorzystać je jak najlepiej.

Podczas instalacji wskazane jest rozróżnienie punktów świetlnych za pomocą niezależnych przełączników – jeden dla światła ogólnego, a drugi dla okolicy lustra, czy innych, istotnych dla nas miejsc w łazience. Dzięki temu bardzo łatwo można zmniejszyć zużycie energii, jeśli nie ma potrzeby włączania obu świateł. Dla zmniejszenie zużycia energii poleca się przede wszystkim oświetlenie typu LED, aczkolwiek świetnie sprawdzą się również oprawy halogenowe. Tego typu oświetlenie emituje jednak odrobinę więcej ciepła, co wiąże się z większym zużyciem energii. Najczęściej poleca się unikanie świetlówek, ponieważ w dużym stopniu zmieniają one percepcję kolorów.

O czym jeszcze należy i warto pamiętać?

Oświetlenie to nie tylko coś praktycznego – może być również ozdobą. Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie oświetlenia z łazienkowymi dekoracjami, co może dawać ciekawe i korzystne efekty. Aby dobrze dobrać moc oświetlenia koniecznie należy uwzględnić wielkość łazienki. Zarówno łazienka prześwietlona, jak i niedoświetlona nie będzie dla nas korzystna. Jeżeli umieszczamy oświetlenie w kabinie prysznicowej, albo w wannie, to należy zwrócić szczególną uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa urządzeń.

Leave a Reply

Your email address will not be published.